Mariupol, město trosek: Z kohoutku teče „coca-cola“, Rusko tlačí propagandu a lidé mluví o zradě

„To, co ukazují v ruské televizi, jsou pohádky pro hlupáky. Většina Mariupolu stále leží v troskách,“ řekl webu BBC Ukrajinec žijící v ruskou armádou okupovaném Mariupolu. Své jméno zveřejnit nechtěl, protože se bojí odvetných opatření ze strany ruských úřadů. „Opravují fasády budov na hlavních ulicích, kam přivážejí kamery, aby je natočily. Ale za rohem jsou trosky a prázdnota. Mnoho lidí stále žije v polozničených bytech, jejichž stěny sotva stojí,“ dodal.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kreml verbuje „armádu bez pasu“. Ohrožuje nový zákon i Čechy žijící v Rusku?

Je to něco málo přes tři roky, co Mariupol po brutálním obléhání a bombardování obsadily ruské síly. Šlo o klíčový moment v prvních měsících ruské invaze na Ukrajinu. Zemřely tisíce lidí a podle odhadů OSN bylo poškozeno nebo zničeno 90 procent obytných budov.

V posledních měsících se ale objevují videa několika proruských influencerů, která Mariupol ukazují jako nové město s opravenými budovami a normálním životem. „Koluje spousta lží,“ uvedla 66letá Olha Onyshková, která z Mariupolu uprchla koncem loňského roku a nyní žije v ukrajinském Ternopilu. „Měli jsme krásné město, ale teď je zničené. Neřekla bych, že ruské úřady opravily mnoho věcí. Jsou tam prázdná místa, kde stály budovy. Odklidili trosky, ale ani neoddělili mrtvá těla, prostě je naložili na nákladní vozy spolu s troskami a odvezli z města,“ dodala.

Nedostatek vody a drahé léky

Mariupol také čelí vážnému nedostatku vody. „Voda teče jeden nebo dva dny, pak tři dny neteče. Doma máme vědra a kanystry s vodou. Je ale tak žlutá, že i po uvaření se ji bojíme pít,“ říká další obyvatel Mariupolu, který nechtěl být jmenován. Někteří dokonce říkají, že voda vypadá jako „coca-cola“.

Serhij Orlov, který se označuje za exilového zástupce starosty Mariupolu, říká, že kanál Siverskyi Donets–Donbas, který zásoboval město vodou, byl během bojů poškozen. „Mariupolu zůstala pouze jedna nádrž. Pro současný počet obyvatel by to vystačilo asi na rok a půl. Jelikož ale okupace trvá déle, znamená to, že pitná voda vůbec není. Voda, kterou lidé používají, nesplňuje ani minimální standardy pro pitnou vodu,“ popsal Serhij Orlov.

Obyvatelé se potýkají také s častými výpadky elektřiny, drahým jídlem a nedostatkem léků. „Základní léky nejsou k dispozici. Diabetici mají potíže sehnat včas inzulín a ten je navíc šíleně drahý,“ podotkl jeden z Ukrajinců.

Propaganda zvaná „Rozhovory o důležitých věcech“

Nejtěžší částí života ve městě je podle obyvatel sledovat, co se ukrajinské děti učí ve škole. Andrij Kozhushyna studoval na univerzitě v Mariupolu rok po jeho okupaci. Nyní uprchl do Dněpru. „Učí děti nepravdivé informace a propagandu. Například ve školních učebnicích se píše, že Doněck, Luhansk, Charkov, Záporoží, Cherson, Oděsa, Krym a dokonce i Dněpropetrovsk jsou již součástí Ruska,“ uvedl Andrij.

Upozornil také na speciální hodiny nazvané „Rozhovory o důležitých věcech“, ve kterých se žáci učí o tom, jak Rusko v roce 2022 osvobodilo rusky mluvící obyvatelstvo těchto regionů od nacistů. „Učitelé, kteří odmítají tyto hodiny vést, jsou zastrašováni nebo propouštěni. Je to, jako by přeprogramovávali mysli našich dětí,“ říká obyvatel Mariupolu.

Během květnových oslav Dne vítězství vystoupili na centrálním náměstí v Mariupolu děti a dospělí ve vojenských kostýmech. Jde o tradici ze sovětské éry, od které Ukrajina stále více opouštěla. Nyní jsou ale takové přehlídky v okupovaných územích vyžadovány a Mariupol byl proto zalitý barvami ruské vlajky – červenou, modrou a bílou. Někteří Ukrajinci však vedou tajný odpor proti Rusku a uprostřed noci sprejují na zdi ukrajinské modré a žluté barvy a vylepují letáky s nápisy jako „Osvoboďte Mariupol“ a „Mariupol je Ukrajina“.

Riskantní práce odbojových skupin

Oba zmínění Ukrajinci, kteří nechtěli být jmenováni, jsou členy odbojových skupin. „Zprávy mají sloužit jako morální podpora pro naše lidi, aby věděli, že odboj žije,“ popsal jeden z nich. Jejich hlavním cílem je shromažďovat informace pro ukrajinskou armádu. „Zaznamenávám informace o pohybech ruských vojsk. Analyzuji, kam přepravují zbraně, kolik vojáků vstupuje do města a opouští ho a jaké vybavení se opravuje v našich průmyslových oblastech. Fotím tajně a fotky schovávám, dokud je nemohu předat ukrajinské rozvědce prostřednictvím zabezpečených kanálů,“ dodal.

Odbojové skupiny se občas pokoušejí sabotovat civilní nebo vojenské operace. Nejméně dvakrát došlo k přerušení železniční dopravy do Mariupolu, protože aktivisté zapálili signalizační budku. Jak ale podotýká Andrij, který byl dříve také členem odbojářů, je to velmi riskantní práce. Když byl odhalen, musel z města odejít. „Možná mě udal soused. Ale jednou, když jsem byl v obchodě kupovat chleba, viděl jsem vojáka, jak ukazuje pokladní moji fotku a ptá se, jestli ví, kdo ta osoba je,“ řekl Andrij.

Pro ty, kteří zůstávají ve městě, je každý den výzvou. „Každý den mažete své zprávy, protože váš telefon může být zkontrolován na kontrolních stanovištích. Bojíte se volat svým přátelům, protože váš telefon může být odposloucháván,“ uvedl jeden z Ukrajinců.

V rámci pokračujících jednání mezi Ukrajinou a Ruskem se jak uvnitř Ukrajiny, tak i mimo ni objevují návrhy, že Ukrajina by měla v rámci mírové dohody obětovat část svého území. „Odevzdání území za ‚dohodu s Ruskem‘ bude zradou. Desítky lidí každý den riskují své životy, aby předávali informace Ukrajině, ne aby nějaký diplomat v obleku podepsal papír, který nás ‚vydá‘,“ řekl jeden z Ukrajinců. „Nechceme ‚mír za každou cenu‘. Chceme osvobození,“ dodal.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Záběry masivní exploze. Ukrajinci zničili vzácný systém KLDR, raketa proletěla kabinou stroje

Zdroj: https://cnn.iprima.cz/mariupol-je-zniceny-obyvatele-popiraji-ruske-zpravy-o-okupovanem-meste-478891

Více od autora

Ve skladu ve Stodůlkách došlo k výbuchu plynových lahví. Nikdo se nezranil

Chovatel musí zajistit zvířatům při převozu ve velkých vedrech vodu a pohodu, říká šéf veterinářů


SOC

Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.
  • Žádné štítky