"Spojují tradiční představy českého maloměšťáckého nacionalismu děděné od národního obrození přes xenofobii vůči každému, kdo přišel zpoza hor obklopujících českou kotlinu, až po náznaky, že každý Němec je vlastně nacista. To poslední je zvlášť nechutné, protože naznačuje genetickou vinu, děděnou z otce na syna. Pak je už jenom drobností fakt, že právě v případě Schwarzenbergova otce - českého vlastence - jde o falšování minulosti," píše Sme.
Václav Klaus mladší se Schwarzenbergovi posmíval za neznalost hymny v e-mailové korespondenci s nakladatelstvím Mafra, jíž odmítl nabídku inzerce pro své gymnázium s tím, že nehodlá spolupracovat s pobočkou volebního štábu. Za urážku se pak omluvil, avšak stojí si za textem, kde označuje otce Schwarzenberga za člověka, který osnoval plány na likvidaci II. republiky. Vychází prý z knihy Oběti a jejich vrazi Stanislava Motla, podle níž Schwarzenbergův otec "cestoval za Goebbelsem do Berlína s plánem projednání likvidace II. republiky a vytvoření měnové unie s Německem".
Sme komentář končí úvahou na téma dalšího působení Václava Klause staršího v politice. O tom, zda se Klaus stane vůdcem českých nacionalistů, prý rozhodne to, kolik Čechů se nechá tématem nacionálních mýtů oslovit. Z hlediska další Klausovy politické kariéry je prý těžké pochopit amnestii. Od populisty tak citlivého na veřejné mínění to prý byla chyba, avšak je třeba uvážit to, že v dané chvíli bylo asi prvořadé zavděčit se budoucím sponzorům. V každém případě lze za přípravu další politické kariéry Klause staršího považovat jeho podporu Miloše Zemana v prezidentské kampani. Zeman stejně jako Klaus rád vytahuje nacionální kartu a na Hradě by Klausovi zajistil beztrestnost za vše, co udělal nebo případně ještě udělá, píše Sme.
Autor: ČTK
www.ctk.cz