Fischer nepřímo podpořil Zemana, Schwarzenberg prý poškodil ČR

Neúspěšný kandidát na prezidenta Jan Fischer dnes nepřímo podpořil kandidaturu Miloše Zemana (SPOZ). V prohlášení zaslaném ČTK uvedl, že na Pražský hrad nemůže z několika důvodů podpořit ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09). Vadí mu třeba, že podle něj místopředseda vlády v předvolební kampani srovnal někdejšího prezidenta Edvarda Beneše s válečnými zločinci. Ministr tak podle Fischera podkopává mezinárodní postavení ČR a poškozuje její jméno. Zeman má jasné a dlouhodobě známé názory, uvedl také Fischer a dodal, že on volit půjde. 

Fischer dnes napsal, že jej o podporu žádají tábory obou prezidentských kandidátů. V prvním kole skončil bývalý premiér a favorit předvolebních průzkumů na třetím místě s 16,4 procenta. Zeman měl 24,2 procenta, Schwarzenberg dostal 23,4 procenta hlasů. 

S oběma úspěšnějšími protivníky Fischer mluvil osobně. Nelíbí se prý mu, jak volební kampaň zhrubla, jak osobní je, a obává se, že po ní bude česká společnost rozdělenější než dosud. 
    
Fischer uvedl, že Miloše Zemana zná přes třicet let a v mnoha věcech s ním nesouhlasí. Oceňuje prý ale, že Zeman získal vysoký počet podpisů pro svou kandidaturu. "Jde také o kandidáta, jehož názory jsou jasné, dlouhodobě známé a který se nebojí nést za působení ve vládě svou kůži na trh," napsal Fischer o expremiérovi a někdejším šéfovi ČSSD. 
    
Před prvním kolem volby přitom Fischer dával najevo, že ze soupeřů mu je Schwarzenberg bližší. "To ale bylo v nějaké situaci, to bylo v době, kdy jsem mohl počítat, že budu pro druhé kolo potřebovat i hlasy jeho voličů. Situace se ale změnila. Já si to vážně musím rozmyslet," reagoval nedávno pro Mladou frontu Dnes (MfD) na otázku, koho podpoří ve druhém kole. 
    
Tři odstavce svého dnešního prohlášení Fischer věnoval kritice Schwarzenberga a jeho týmu a příznivců. "Nemohu podpořit ministra zahraničí, který de facto srovnal prezidenta Beneše s válečnými zločinci souzenými mezinárodním tribunálem v Haagu," napsal. Takový výrok z úst prezidentského kandidáta podle něj vážně podkopává mezinárodní postavení ČR a poškozuje její dobré jméno. 
    
Otázka Benešových dekretů rezonuje kampaní před druhým kolem volby po Schwarzenbergově vyjádření v televizní diskusi. V ní uvedl, že poválečný odsun Němců z Československa by byl z dnešního pohledu posuzován jako porušení lidských práv a že někdejší vláda včetně prezidenta Edvarda Beneše by se za to ocitla před mezinárodní trestní spravedlností v Haagu. Podle kandidáta však byly citáty následně zmanipulovány a slova vytržena z kontextu tak, aby se vytvořil strach z neexistujícího nebezpečí. 
    
Někdejšímu šéfovi úřednické vlády se také nelíbí, že se okolí předsedy TOP 09 zaštiťuje jménem exprezidenta Václava Havla. Podle Fischera by totiž Havel nikdy nesouhlasil s hrubým tlakem na nezávislé kandidáty, aby odstoupili ve Schwarzenbergův prospěch. Schwarzenberg dělal Havlovi počátkem devadesátých let kancléře, byli přátelé. 
    
Na Schwarzenbergovi Fischerovi také vadí "schizofrenie", kdy předseda TOP 09 zůstává až do konce prezidentské kampaně ve vládě, ale přitom se údajně distancuje od řady jejích zásadních rozhodnutí. Podle Fischera také ministr zahraničí a první vicepremiér odmítá nést odpovědnost za kontroverzní amnestii, kterou na Nový rok vyhlásil prezident Václav Klaus a bez vědomí vlády spolupodepsal premiér Petr Nečas. 
    
Právě Fischer byl podle pozorovatelů zřejmě hlavní obětí úspěšného závěru předvolební kampaně Schwarzenberga a jeho příznivců, v níž bylo na billboardech i na sociálních sítích výrazně připomínáno expremiérovo členství v předlistopadové KSČ. Z okruhu jeho příznivců také zněly výzvy, aby se kandidáti nemající podle průzkumů vážnou naději na úspěch, své účasti ve volebním klání vzdali právě ve prospěch Schwarzenberga. 
 
zdroj: ČTK