Sezona bude podle něj kvůli propadu cen pro ovocnáře ztrátová a zřejmě se projeví v odložení investic. Více pád cen postihne podniky, které měly loni nižší úrodu. "Zažíváme krizi cen na evropském trhu," řekl Ludvík. Pokles cen zesiluje i to, že loňská úroda jablek v EU vzrostla o desetinu na přibližně 12 milionů tun a byla nejvyšší za posledních 12 let.
"Výrazná změna cen směrem nahoru se čekat nedá. Trh stále bude pod tlakem nabídky jablek, zejména z rostoucí produkce v Polsku," řekl Ludvík. Krize cen podle něj bude zřejmě trvat déle než tuto sezonu, protože ji prodlouží pád rublu a nižší koupěschopnost v Rusku. Ludvík poznamenal, že loňská opatření Evropské komise ke stabilizaci cen po zavedení ruského embarga nepřinesla prakticky žádný efekt.
Špatnou sezonu zažívá družstvo Dolany na Náchodsku, které patří k největším pěstitelům jablek v zemi. Loni podnik sklidil asi 6000 tun jablek, zatímco obvyklých je zhruba 7000 tun. Z loňské sklizně navíc přes 40 procent jablek skončilo v takzvaném nestandardu na průmyslové zpracování, když obvykle podíl nestandardu je kolem 25 procent. "Sezona je špatná kvůli cenám. Pokles je dvě až tři koruny na kilogramu, což v tržbách proti průměrnému roku znamená výpadek deset až 15 milionů korun," řekl ČTK vedoucí dolanských ovocnářů Jiří Fišer. Družstvo na to reaguje postupným snižováním počtu zaměstnanců a redukcí ploch sadů nerentabilních višní. Nyní v ovocnářství družstva trvale pracuje asi 70 lidí, dříve to byla přes 100. "Investice do technologií a obnovy sadů se ale snažíme udržet," řekl Fišer.
Snížení cen jablek v obchodech přineslo vyšší zájem spotřebitelů. "Po snížení cen začali lidé jablka více kupovat, například odbyt v prosinci byl nejvyšší za posledních deset let," řekl Ludvík. Ovocnáři tak nemají obavu z toho, že zásobu jablek, která k začátku ledna činila přes 41.000 tun, do konce sezony v polovině roku neprodají. Celkem bude český trh podle Ludvíka do konce června žádat zhruba 70.000 tun jablek, takže kolem 40 procent poptávky připadne na dovoz.
Sklizeň jablek loni v Česku vzrostla meziročně o 8,5 procenta na 130.902 tun. Hlavně to bylo díky příznivému podzimnímu počasí. Právě jablka se zasloužila o celkové zvýšení úrody ovoce, protože úroda většiny ostatních hlavních ovocných druhů byla nižší.
Špatný rok zažili pěstitelé hrušek, jejichž sklizeň klesla o polovinu na 3800 tun. Méně než předloni se sklidilo i višní, meruněk, broskví a švestek. Na jejich nižší úrodě se podepsaly dvě vlny jarních mrazů. První byla v dubnu a více zasáhla Moravu a poškodila hlavně peckoviny, nejvíce meruňky a broskve. Druhý mráz v období začátku května více škodil v Čechách, zejména jádrovinám.
V ČR je zhruba 17.558 hektarů produkčních ovocných sadů. Z toho 9023 hektarů připadá na jabloně. Roční výkon ovocnářství z produkčních sadů se v průměrném roce odhaduje na více než jednu miliardu korun. Včetně sezonních pracovníků dává ovocnářství práci zhruba 5000 lidí.
zdroj: ČTK