Růst státních odvodů na zdraví by jen zvyšoval schodek, tvrdí ANO

Růst plateb za státní pojištěnce do zdravotnictví by byl jen nekoncepční krok, jenž by zvyšoval státní výdaje a rozpočtový schodek, tvrdí hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše. V dnešní tiskové zprávě uvedlo, že na zvyšování platů lékařů, zdravotních sester a ošetřovatelů je možné najít peníze, pokud začne ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) řídit zdravotnictví hospodárně a přestane se plýtvat. 

"Nejsou dořešeny centrální nákupy, regulace cen a úhrad zdravotnických prostředků a především stále chybí jasná efektivní kontrola hospodaření ve zdravotnictví," stojí v tiskové zprávě, kterou Babiš umístil i na svůj facebookový profil. Poukazuje na závazky zveřejňování všech smluv zdravotnických zařízení a zdravotních pojišťoven a zřízení dozoru nad toky peněz zdravotního pojištění. 
    
K tomu je podle ANO nutné připravit jednotný zákon o zdravotních pojišťovnách. "Bohužel zatím nevidíme v tomto směru žádnou snahu ze strany ministerstva zdravotnictví. Za takové situace nelze akceptovat tlak na zvyšování plateb za státní pojištěnce," stojí v tiskové zprávě. 
    
Koalice se na růstu plateb státu za děti, důchodce nebo nezaměstnané zatím nedohodla. Němeček prosazuje s podporou sociální demokracie zvýšení odvodů ze současných 845 korun měsíčně na 904 korun. Navýšení by mělo do zdravotnictví ročně přivést navíc 4,3 miliardy korun. 
    
Hnutí ANO je přesvědčeno o tom, že z veřejných zdrojů jde do zdravotnictví peněz dost. Jen loni se podle tiskové zprávy vybralo na pojištění skoro 238,5 miliardy korun, platby za státní pojištěnce činily asi 60 miliard korun. Za posledních deset let se prý příjmy veřejného zdravotního pojištění zvyšovaly v průměru o čtyři procenta ročně. 
    
"Požadavek na valorizaci plateb za státní pojištěnce navíc není zcela pochopitelný za situace ekonomického růstu, který s sebou přináší rovněž růst výběru zdravotního pojištění, a takřka nulové inflace," uvádí tisková zpráva hnutí, podle kterého by se mělo ministerstvo zdravotnictví soustředit hlavně na výdaje. Zmiňuje opět i centrální nákupy a regulaci cen a úhrad zdravotnických prostředků.
    
Současný systém financování zdravotnictví není podle ANO dlouhodobě udržitelný. Hnutí čeká debatu o financování z více zdrojů i o posílení role pacienta. 
 
zdroj: ČTK