Doprava
- Vznik Inspekce silniční dopravy (INSID)
Se začátkem prázdnin můžeme na silnicích nově potkat Inspekci silniční dopravy (INSID). Ta dohlédne především na kamiony – kontrolovat bude povinné přestávky a odpočinky řidičů, upevnění nákladu, hmotnost nákladních vozidel a odhalovat manipulace s tachografy.
ČTĚTE TAKÉ: Pět procent na obranu? Musíme růst, až pak porcujme, řekl Michl. Výrok Fialy označil za klišé
Inspektoři získají pravomoc provádět kontroly nejen na silnicích, ale i přímo v provozovnách dopravců. Oprávněni budou také k okamžitému zásahu – zastavit vozidla, řešit přestupky na místě uložením pokuty, vybírat kauce, zadržet doklady nebo registrační značky, a dokonce zabránit řidiči v další jízdě.
- Ohlašování dopravních nehod od 200 tisíc korun
Nově se zvyšuje také limit škody pro povinnost hlásit dopravní nehodu (bez zranění) policii – a to ze 100 tisíc korun na 200 tisíc korun. Záznam o nehodě, která nebude přesahovat tuto částku, budete moci nově vytvořit také prostřednictvím webové aplikace České kanceláře pojistitelů.
- Poptávková doprava
Ve snaze usnadnit život lidem na periferiích je od začátku července zaveden režim „autobusů na zavolání“. Trasa těchto spojů není pevně daná, ale vytvoří se podle aktuální poptávky cestujících pomocí aplikací. Cestující mohou nastupovat i mimo běžné zastávky na předem určených místech a jízdní řád je flexibilní. Samotné zavádění si nicméně bude řešit každý kraj zvlášť podle svých potřeb.
- Vydání řidičáku
Kvůli výměně či při ztrátě řidičského průkazu nebudete nově muset vůbec na úřad. Od července bude totiž možné si nechat doručit řidičský průkaz na výdejní místo nebo do výdejního boxu. Tato možnost bude platit pro ty, kdo si zažádají o vydání řidičáku přes Portál dopravy.
V budoucnu by se stejným způsobem mohly doručovat i registrační značky nebo malé technické průkazy.
- Letní jízdní řády
Jako každý rok, i letos dopravní podniky ve většině měst po republice přecházejí na prázdninový jízdní řád. Tím se budeme muset řídit až do 29. srpna. Jednotlivé změny je třeba si vyhledat na webových stránkách dopravních podniků jednotlivých měst.
- Sjednocení technické a evidenční kontroly
Pozitivním krokem, který usnadňuje administrativu, je prodloužení platnosti evidenční kontroly z jednoho na dva roky, tedy na dobu platnosti technické prohlídky. V praxi to znamená, že naprostá většina majitelů vozů už nebude muset evidenční kontrolu vůbec řešit, odbydou si ji automaticky na té technické. Výjimkou jsou majitelé nových vozů. Ti totiž na první technickou musejí ne po dvou, ale po čtyřech letech.
Sociální jistoty a podpora státu
- Dřívější výplata důchodů v sociálních zařízeních
Další změna se týká termínu pro výplatu důchodu klientům žijícím v zařízeních sociálních služeb (ZSS), a to z původního 15. dne v měsíci na 12. den v měsíci. „Tato změna se dotkne více než 21 tisíc klientů, kterým Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplácí důchod prostřednictvím zařízení,“ upřesnila Česká správa sociálního zabezpečení.
- Policisté i hasiči dostanou přidáno
Se stabilizačním příspěvkem ve výši tří tisíc korun mohou od července počítat policisté a hasiči. „Navýšení bude trvalé a je součástí širšího plánu na dlouhodobou stabilizaci platů bezpečnostních složek,“ stojí na stránkách ministerstva vnitra.
Nemovitosti a každodenní život
- Nový koncept zdanění novostaveb
Od začátku července vchází v platnost také novela zákona o dani z přidané hodnoty (DPH). Ta přináší i důležité změny v oblasti nemovitostí. Dosud například platilo, že pokud někdo prodal novou nebo zrekonstruovanou nemovitost do pěti let od kolaudace, musel k ceně připočítat i DPH. Nově je tato lhůta zkrácena na dva roky, pokud tedy nemovitost prodáte po více než dvou letech, DPH už neplatíte.
- Revoluce v odpadovém hospodářství
V červenci se také rozšiřuje odpovědnost firem vést digitální evidenci odpadů prostřednictvím systému SEPNO. Nově se tato povinnost týká také textilu, nábytku, sportovního vybavení a hraček.
Cílem je zvýšení recyklace, transparentnost a jednotlivá odpovědnost výrobců i spotřebitelů.
- Zákaz focení vojenských a strategických objektů
V Česku bude opět platit zákaz fotografování, filmování nebo zakreslování vojenských objektů, pokud budou viditelně označeny tabulkou s nápisem a piktogramem. Za překročení zákazu bude hrozit pokuta až 100 tisíc korun. Přestupek vrátí do legislativy novela, kterou na začátku června podepsal prezident Petr Pavel. O jeho podpisu informoval Hrad. Předloha zejména rozšiřuje pravomoci Vojenské policie. Zpřísňuje také postihy za neoprávněné používání vojenského stejnokroje.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jak před 1989, je to jeden z nejhorších zákonů, kritizuje expert legislativu o podpoře bydlení