Tamní koryta řek začal podnik zabezpečovat bezprostředně po povodni, aby zajistil jejich opětovnou průtočnost a stabilitu příbřežní infrastruktury. „Bezodkladná realizace zabezpečovacích prací byla zásadní pro fungování obcí, které na ně mohou navázat dalšími opravami či investicemi,“ uvedl Fína. Náklady na tyto práce podle něj dosáhly 150 milionů korun.
ČTĚTE TAKÉ: Hygienici varují před nebezpečnými koupališti. Podívejte se, která raději vynechat
Nyní se Povodí Moravy soustředí na odstraňování povodňových škod. Někde dělníci už pracují, v místech, která vyžadují složitější a nákladnější řešení, začnou pracovat v následujících letech po dokončení projektové přípravy a zajištění potřebných povolení.
Vedle odstraňování škod Povodí Moravy připravuje nová protipovodňová opatření, aby zajistilo ochranu i v oblastech s hustou zástavbou, kde opatření blízká přírodě nestačí.
„Především v nejvíce postižených územích na horním toku Moravy, Branné, Krupé nebo Desné je potřeba pečlivě vyhodnotit celý průběh povodně a jejich účinků, popřípadě i zkušenosti z předchozích povodňových stavů a navrhnout adekvátní kombinaci odolných opatření jak přímo v obcích, tak v navazujících nebo rizikových částech mimo obce,“ řekl Fína.
Nová protipovodňová ochrana?
Zářijové záplavy poškodily například ochrannou hráz řeky Moravy v Rudě nad Moravou na Šumpersku, poničeno bylo i koryto řeky. „Zabezpečovacími pracemi se podařilo hráz i kritická místa ve vodním toku velice rychle obnovit. Nyní se v úzké spolupráci s Povodím Moravy věnujeme předprojekční a projekční přípravě, ve které počítáme s tím, že bude v některých místech posuzována možnost jiného technického řešení protipovodňové ochrany,“ uvedl starosta Rudy nad Moravou Bronislav Drozd.
Ředitel Povodí Moravy považuje za důležitou nejen spolupráci s dotčenými obcemi, ale i s podnikem Lesy ČR, který se stará o toky v zalesněných částech.
„Loňské povodně poškodily více než 640 kilometrů toků a 26 vodních nádrží, které spravujeme, včetně lesních cest, propustků a našich budov. Do konce roku jsme zajistili průtočnost koryt, zpřístupnili území a stabilizovali poškozené nádrže. Celkem šlo o 630 akcí za 113 000 korun,“ sdělil ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík. Další úpravy řek jsou podle něj naplánovány do roku 2030.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Neplivejte nám tady. Šumperk zavádí pokuty kvůli čistotě, zřídí i seznam hříšníků