Smlouvu se společností IZIP na provozování portálu pro komunikaci s lékaři a plátci VZP vypověděla letos k 30. červnu. Vzhledem k půlroční výpovědní lhůtě bude spolupráce v této oblasti ukončena na konci roku. "Ukončení smlouvy ale neznamená konec majetkové účasti pojišťovny ve společnosti IZIP," připomněl Kabátek. VZP vlastní 51 procent akcií IZIP.
Nové internetové stránky včetně portálu vyvíjejí zaměstnanci VZP, interně by měl být zajištěn i jejich provoz. Hlavním účelem je snížení nákladů, a to ze současných 72 milionů korun ročně na dvanáct milionů.
Nynější portál využívá téměř 100.000 zdravotnických zařízení, plátců pojistného, státních úřadů, exekutorů a pojištěnců. Lékaři přes něj posílají měsíční vyúčtování poskytnuté péče, zaměstnavatelé přihlašují a odhlašují zaměstnance a posílají přehledy o platbách pojistného.
Nový portál by měl nabídnout obdobné funkce. V budoucnu by měl být dostupný i na mobilních zařízeních. "Naše ambice je zpřístupnit i moderní mobilní aplikací přístup k takzvanému účtu pojištěnce, tedy základním službám, které byly ze strany klienta čerpány," dodal Kabátek. Termín, kdy by tato služba mohl být k dispozici, zatím není určen.
Projekt IZIP přišel VZP na zhruba dvě miliardy korun. Elektronické zdravotní knížky, které jsou vedle portálu součástí projektu, mají v tuto chvíli pozastavenou činnost, nové zápisy do nich lékaři nevkládají. V souvislosti s elektronickými knížkami policie obvinila v listopadu 2013 dva lidi z pletich při veřejné soutěži. Podle médií stíhá policie šéfa IZIP Jiřího Paška a bývalého ředitele VZP Pavla Horáka.