Některá koupaliště už zavřela, jinde se dá koupat bez obav

Se začátkem nového školního roku už mnohá přírodní koupaliště ukončila letošní sezonu, která byla kvůli vedrům mimořádně dlouhá a úspěšná. Ještě i v pozdním létě najdou lidé vodu, v níž se mohou koupat bez obav ze zdravotních rizik. Hygienici v některých nádržích pobyt ve vodě nedoporučují. Výjimečně vydali i zákaz koupání, který platí třeba Na Podhoře a Velkém rybníku u Hroznětína v Karlovarském kraji nebo v rybníce Hnačov na Klatovsku. 

Horší kvalitu vodu zjistili hygienici například v pražských koupalištích v Hostivaři a Radotíně. Rovněž nádrž Brušperk na Frýdecko-Místecku stále není vhodná ke koupání. Ve vodě jsou cerkárie, mohou vyvolat zarudnutí kůže, vyrážku a intenzivní svědění. Rizikové je pro některé lidi i koupání v nádrži Olešná na Frýdecko-Místecku, kde se objevily toxické sinice. 
    
Přírodní koupaliště v Ústeckém kraji mají stále většinou dobrou kvalitu vody, výjimkou je Varvažov na Ústecku. Třetina koupališť v kraji ukončila sezonu poslední prázdninový den. 
    
Také letní koupaliště na Vysočině většinou ukončila letošní sezonu 1. září. Do konce týdne zůstane v provozu jen jihlavský akvapark Vodní ráj, ale i ten bude přístupný pouze v případě, že se ještě oteplí. 
    
Bez obav se mohou nyní vykoupat lidé ve štěrkopískovém jezeře Poděbrady i ve vodní nádrži Plumlov. Voda je tam podle posledních rozborů vody stále čistá a lidem by tak neměla hrozit žádná zdravotní rizika. 
    
V Plzeňském kraji zůstává i po prázdninách kvalita vody v přírodních a venkovních koupalištích většinou dobrá, díky teplému počasí se teplota vody stále pohybuje kolem 20 stupňů Celsia. Jediným místem, kde hygienici kvůli velkému množství sinic zakázali už v červnu koupání, zůstává rybník Hnačov. Nevhodná voda je kvůli sinicím také v rybníku Valcha na Klatovsku a kvůli fekálnímu znečištění v koupacím jezírku v Českém údolí. 
    
Všechna přírodní koupaliště v Jihomoravském kraji mají vodu vhodnou ke koupání. Zhoršená kvalita vody zůstává na Vranovské přehradě v oblasti Bítov, Kopaninky a v rybníku Suchý. 
    
Také ve většině středočeských přírodních koupališť je hygienicky nezávadná voda, letošní sezona ale skončila a hygienici už nebudou kvalitu vody dál sledovat. Během sezony se zhoršila voda například na Orlíku a Slapech a ani vlivem chladnějšího počasí se zřejmě zásadně nezlepšila. 
     
Kvalita vody v koupalištích v Karlovarském kraji je i na konci sezony většinou zhoršená. Podle aktuálních měření hygieniků se zhoršila kvalita vody i na přehradě Jesenice u Chebu. Na Podhoře je voda dokonce nebezpečná ke koupání a zákaz koupání kvůli přemnožení sinic nadále platí i ve Velkém rybníku u Hroznětína.
 
zdroj: ČTK