Při vypracování žebříčku se organizace na ochranu práv a zdraví dětí ve světě zaměřila na úmrtnost žen při porodu, úmrtnost dětí mladších pěti let, délku školní docházky, hrubý domácí produkt a rovněž na účast žen ve vládě.
V čele žebříčku jsou po Finsku Švédsko, Island, Nizozemsko, Dánsko a Španělsko, Německo, Rakousko, Belgie a Itálie. Například Spojené státy jsou 31. a Maďarsko 55.
Na posledních místech jsou africké státy. Somálsku předcházejí Konžská republika, Niger, Mali, Guinea-Bissau, Sierra Leone, Nigérie, Čad a Pobřeží slonoviny.
"Neschopnost zajistit základní potřeby je současně příčinou a důsledkem konfliktů v zemích jako je Středoafrická republika, Somálsko a Súdán. Přitom každá katastrofa, ať už přírodní či způsobená lidmi, nejvíce dopadá na nejchudší rodiny, především pak na matky s dětmi," uvádějí autoři zprávy.
Zvlášť složitá situace je podle organizace například v Sýrii, která je v žebříčku na 115. místě. Tamní válka vyhnala za hranice 1,4 milionu dětí a 690.000 žen, v minulých letech kvůli ní umíralo až 1000 žen a dětí měsíčně.
V Somálsku jen kvůli hladu zemřelo v letech 2011 a 2012 kolem 130.000 dětí. Ve světě podle webu organizace umírá každých pět vteřin jedno dítě, a to většinou z příčin, kterým se dalo předejít.
zdroj: ČTK